MRS25000C8061FCT00
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MRS25000C8061FCT00
Datasheet:
MRS25000C8061FCT00
Description:
RES 8.06K OHM 0.6W 1% AXIAL
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
8.06 kOhms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.6W
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)