MRS25000C7872FRP00
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MRS25000C7872FRP00
Datasheet:
MRS25000C7872FRP00
Description:
RES 78.7K OHM 0.6W 1% AXIAL
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
78.7 kOhms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.6W
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)