MRS25000C5603FCT00
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MRS25000C5603FCT00
Datasheet:
MRS25000C5603FCT00
Description:
RES 560K OHM 1% 0.6W AXIAL
In Stock
11979 pcs On sales
Product Parameter
Resistance
560 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.6W
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C