MRS16000C3900FCT00
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MRS16000C3900FCT00
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
MRS16000C3900FCT00
Description:
RES 390 OHM 0.4W 1% AXIAL
In Stock
5000 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
0.4W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)
Series
MRS16
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Box (TB)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
390 Ohms