MBB02070C6819FCT00
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MBB02070C6819FCT00
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
MBB02070C6819FCT00
Description:
RES 68.1 OHM 0.6W 1% AXIAL
Series
MBB/SMA 0207 - Professional
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
68.1 Ohms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.6W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)