MBA02040C4700FRP00
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
MBA02040C4700FRP00
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
MBA02040C4700FRP00
Description:
RES 470 OHM 0.4W 1% AXIAL
In Stock
9191 pcs On sales
Product Parameter
Resistance
470 Ohms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.4W
Package / Case
Axial
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)
Series
MBA/SMA 0204 - Professional
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C