APXG250ARA390MF61G
Aluminum - Polymer Capacitors
Manufacturer No:
APXG250ARA390MF61G
Manufacture:
United Chemi-Con
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
APXG250ARA390MF61G
Description:
CAP ALUM POLY 39UF 20% 25V SMD
In Stock
865 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Capacitance
39µF
Ripple Current @ High Frequency
2.8A @ 100kHz
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
25V
Type
Polymer
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Series
NPCAP™-PXG
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)