P170NP1-QC20BR10K
Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer No:
P170NP1-QC20BR10K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Datasheet:
P170NP1-QC20BR10K
Description:
POTENTIOMETER
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Built in Switch
None
Taper
Linear
Number of Gangs
1
Series
P170
Number of Turns
1
Rotation
260°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Resistance (Ohms)
10k
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Actuator Length
0.787" (20.00mm)