P170NP1-FD15AR250K
Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer No:
P170NP1-FD15AR250K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Datasheet:
P170NP1-FD15AR250K
Description:
POTENTIOMETER
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Built in Switch
None
Taper
Logarithmic
Number of Gangs
1
Series
P170
Number of Turns
1
Rotation
260°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Resistance (Ohms)
250k
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Flatted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Actuator Length
0.591" (15.00mm)