P140KH-F20BR10K
Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer No:
P140KH-F20BR10K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Datasheet:
P140KH-F20BR10K
Description:
POTENTIOMETER
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Bushing Thread
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Adjustment Type
Top Adjustment
Built in Switch
None
Taper
Linear
Number of Gangs
2
Series
P140
Number of Turns
1
Rotation
300°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Resistance (Ohms)
10k
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Flatted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.05W, 1/20W