P110KH-1F20AR500
Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer No:
P110KH-1F20AR500
Manufacture:
TT Electronics/BI
Datasheet:
P110KH-1F20AR500
Description:
POTENTIOMETER
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Adjustment Type
Top Adjustment
Built in Switch
Detent
Taper
Logarithmic
Number of Gangs
1
Series
P110
Number of Turns
1
Rotation
300°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%