HM72A-124R7HLFTR13
Fixed Inductors
Manufacturer No:
HM72A-124R7HLFTR13
Manufacture:
TT Electronics/BI Magnetics
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HM72A-124R7HLFTR13
Description:
FIXED IND 4.7UH 15A 7.92 MOHM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Material - Core
Type
Molded
Size / Dimension
0.531" L x 0.512" W (13.50mm x 13.00mm)
Series
HM72A
DC Resistance (DCR)
7.92mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
30A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
15A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
Inductance
4.7µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Inductance Frequency - Test
100kHz