HM72A-121R5HLFTR13
Fixed Inductors
Manufacturer No:
HM72A-121R5HLFTR13
Manufacture:
TT Electronics/BI Magnetics
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HM72A-121R5HLFTR13
Description:
FIXED IND 1.5UH 25.8A 3 MOHM SMD
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Type
Molded
Size / Dimension
0.531" L x 0.512" W (13.50mm x 13.00mm)
Series
HM72A
DC Resistance (DCR)
3mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
45A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
25.8A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
1.5µH