HM66-705R0LFTR13
Fixed Inductors
Manufacturer No:
HM66-705R0LFTR13
Manufacture:
TT Electronics/BI Magnetics
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HM66-705R0LFTR13
Description:
FIXED IND 5UH 2.9A 24 MOHM SMD
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Inductance Frequency - Test
10kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Series
HM66
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
2.9A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
5µH