TEN 20-2412WIN
DC DC Converters
Manufacturer No:
TEN 20-2412WIN
Manufacture:
TRACO Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
TEN 20-2412WIN
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
In Stock
300 pcs On sales
Product Parameter
Efficiency
86%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
1.67A
Package / Case
6-DIP Module
Supplier Device Package
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Type
Isolated Module
Voltage - Output 2
Series
TEN 20WIN (20W)
Voltage - Output 3
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 4
Company Profile
TEN 20-2412WIN Relevant information
TEN 10-1210
TEN 10-1210
DC DC CONVERTER 3.3V 7.9W
DC DC CONVERTER 5V 10W
DC DC CONVERTER 12V 10W
DC DC CONVERTER 15V 10W
DC DC CONVERTER 24V 10W
DC DC CONVERTER +/-5V 10W