TEL 10-2413WI
DC DC Converters
Manufacturer No:
TEL 10-2413WI
Manufacture:
TRACO Power
Package:
16-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
TEL 10-2413WI
Description:
DC DC CONVERTER 15V 10W
In Stock
24 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
10W
Current - Output (Max)
666mA
Package / Case
16-DIP Module, 6 Leads
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.94" L x 0.54" W x 0.31" H (23.8mm x 13.7mm x 8.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
15V
Type
Isolated Module
Voltage - Output 2
Series
TEL 10WI (10W)
Voltage - Output 3
Features
SCP
Voltage - Output 4
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 88°C (With Derating)
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V