TRC-060S230ST
LED Drivers
Manufacturer No:
TRC-060S230ST
Manufacture:
Thomas Research Products
Datasheet:
TRC-060S230ST
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 13-27V 2.3A
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Constant Current
Size / Dimension
5.91" L x 2.66" W x 1.46" H (150.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Series
TRC-060 (60W)
Voltage - Output
13 ~ 27V
Weight
Number of Outputs
1
Dimming
Termination Style
Wire Leads
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Input (Max)
305VAC
Topology
AC DC Converter
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approvals
CE, EN, UL
Current - Output (Max)
2.3A
Efficiency
89%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
60W