TRC-060S170ST
LED Drivers
Manufacturer No:
TRC-060S170ST
Manufacture:
Thomas Research Products
Datasheet:
TRC-060S170ST
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 18-36V 1.7A
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
IP67
Operating Temperature
-35°C ~ 70°C
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Input (Max)
305VAC
Topology
AC DC Converter
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approvals
CE, cULus, EN
Current - Output (Max)
1.7A
Efficiency
90%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
60W
Type
Constant Current
Size / Dimension
6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
Series
TRC-060 (60W)
Voltage - Output
18 ~ 36V