TMS320C206PZA80
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Manufacturer No:
TMS320C206PZA80
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
100-LQFP
Datasheet:
TMS320C206PZA80
Description:
IC FIXED POINT DSP 100LQFP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Interface
SSP, UART
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Packaging
Tube
Clock Rate
80MHz
On-Chip RAM
9kB
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - I/O
5.00V
Package / Case
100-LQFP
Voltage - Core
3.30V
Base Part Number
TMS320C206
Type
Fixed Point
Non-Volatile Memory
ROM (64 kB)
Series
TMS320C20x
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)