SN74F174ANSRE4
Logic - Flip Flops
Manufacturer No:
SN74F174ANSRE4
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
SN74F174ANSRE4
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SO
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Function
Master Reset
Current - Quiescent (Iq)
45mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Output Type
Non-Inverted
Number of Bits per Element
6
Part Status
Obsolete
Max Propagation Delay @ V, Max CL
10ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Clock Frequency
140MHz
Base Part Number
74F174
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Type
D-Type
Number of Elements
1
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)