LM3530UME-40B/NOPB
PMIC - LED Drivers
Manufacturer No:
LM3530UME-40B/NOPB
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
12-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
LM3530UME-40B/NOPB
Description:
IC LED DRVR PROGRAM I2C 12USMD
In Stock
1105 pcs On sales
Product Parameter
Type
DC DC Regulator
Internal Switch(s)
Yes
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Dimming
PWM
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Topology
Step-Up (Boost)
Voltage - Supply (Min)
2.7V
Frequency
500kHz
Supplier Device Package
12-DSBGA
Packaging
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
30mA
Part Status
Active
Applications
Backlight
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
12-XFBGA, DSBGA
Voltage - Output
40V