LM3503ITL-44/NOPB
PMIC - LED Drivers
Manufacturer No:
LM3503ITL-44/NOPB
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LM3503ITL-44/NOPB
Description:
IC LED DRIVER RGLTR DIM 10DSBGA
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
10-WFBGA, DSBGA
Base Part Number
LM3503
Voltage - Output
44V
Type
DC DC Regulator
Number of Outputs
2
Series
Internal Switch(s)
Yes
Dimming
Analog, PWM
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Step-Up (Boost)
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Frequency
1MHz
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
10-TµSMD (1.9x2.07)
Part Status
Obsolete
Current - Output / Channel
750mA (Switch)