LM3503ITL-25/NOPB
PMIC - LED Drivers
Manufacturer No:
LM3503ITL-25/NOPB
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
LM3503ITL-25/NOPB
Description:
IC LED DRIVER RGLTR DIM 10DSBGA
Product Parameter
Applications
Backlight
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
10-WFBGA, DSBGA
Base Part Number
LM3503
Voltage - Output
25V
Dimming
Analog, PWM
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Frequency
1MHz
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
10-TµSMD (1.9x2.07)
Current - Output / Channel
600mA (Switch)