LM25101BMA/NOPB
PMIC - Gate Drivers
Manufacturer No:
LM25101BMA/NOPB
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LM25101BMA/NOPB
Description:
IC GATE DVR HI/LO SIDE 2A 8SOIC
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
100V
Channel Type
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink)
2A, 2A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
LM25101
Voltage - Supply
9V ~ 14V
Number of Drivers
2
Driven Configuration
Half-Bridge
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Gate Type
N-Channel MOSFET
Rise / Fall Time (Typ)
570ns, 430ns
Packaging
Tube
Supplier Device Package
8-SOIC
Input Type
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH
2.3V, -