CD74HCT4053M96E4
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Manufacturer No:
CD74HCT4053M96E4
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
CD74HCT4053M96E4
Description:
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single (V+)
4.5V ~ 5.5V
-3db Bandwidth
200MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
100nA
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
2:1
Switch Circuit
SPDT
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
5Ohm
Base Part Number
74HCT4053
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
5pF, 8pF
Charge Injection
Number of Circuits
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
16-SOIC
Series
On-State Resistance (Max)
130Ohm
Crosstalk
Voltage - Supply, Dual (V±)
±1V ~ 5V