CD74HC173PWT
Logic - Flip Flops
Manufacturer No:
CD74HC173PWT
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
CD74HC173PWT
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16TSSOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Current - Output High, Low
7.8mA, 7.8mA
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Number of Bits per Element
4
Trigger Type
Positive Edge
Max Propagation Delay @ V, Max CL
34ns @ 6V, 50pF
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Clock Frequency
60MHz
Base Part Number
74HC173
Voltage - Supply
2V ~ 6V
Type
D-Type
Input Capacitance
10pF
Series
74HC
Number of Elements
1
Function
Master Reset
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)