F6W0.75CB50
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Manufacturer No:
F6W0.75CB50
Manufacture:
Techflex
Datasheet:
F6W0.75CB50
Description:
F6 WOVEN WRAP 3/4 CARBON 50'
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Part Status
Active
Wall Thickness
0.027" (0.69mm)
Heat Protection
Type Attributes
Split Flexible Tube
Liquid Protection
Type
Self Wrap
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Color
Gray
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C