F6N0.75CW
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Manufacturer No:
F6N0.75CW
Manufacture:
Techflex
Datasheet:
F6N0.75CW
Description:
SELF WRAP 3/4" X 100' CLEAR/WHT
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Diameter - Outside, Non-Expanded
Part Status
Active
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Heat Protection
Type Attributes
Split Flexible Tube
Liquid Protection
Type
Self Wrap
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Color
Clear, White
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C