R10-E1Z6-S1.2K
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
R10-E1Z6-S1.2K
Manufacture:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Datasheet:
R10-E1Z6-S1.2K
Description:
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 24VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Coil Voltage
24VDC
Contact Form
6PDT (6 Form C)
Mounting Type
Socketable
Coil Insulation
Coil Resistance
1.2 kOhms
Series
R10
Contact Material
Silver (Ag)
Features
Switching Voltage
120VAC, 30VDC - Max
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Relay Type
General Purpose
Must Release Voltage
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Seal Rating
Contact Rating (Current)
2A