409VA501M
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
409VA501M
Manufacture:
TE Connectivity Passive Product
Datasheet:
409VA501M
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
1
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.346" Face x 0.500" H (12.70mm x 8.80mm x 12.70mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Series
409, Citec
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Resistance
500 Ohms