409VA203M
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
409VA203M
Manufacture:
TE Connectivity Passive Product
Datasheet:
409VA203M
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Resistance
20 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
1
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.346" Face x 0.500" H (12.70mm x 8.80mm x 12.70mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Series
409, Citec
Temperature Coefficient
±250ppm/°C