409HS104M
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
409HS104M
Manufacture:
TE Connectivity Passive Product
Datasheet:
409HS104M
Description:
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Resistance
100 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Top and Bottom Adjustment
Number of Turns
1
Size / Dimension
Rectangular - 0.453" x 0.346" Face x 0.244" H (11.50mm x 8.80mm x 6.20mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Series
409, Citec
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%