409HA503M
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
409HA503M
Datasheet:
409HA503M
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP/
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.453" x 0.346" Face x 0.244" H (11.50mm x 8.80mm x 6.20mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Tolerance
±20%
Resistance
50 kOhms