CRGS2010J390K
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
CRGS2010J390K
Manufacture:
TE Connectivity AMP Connectors
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
CRGS2010J390K
Description:
RES SMD 390K OHM 5% 3/4W 2010
In Stock
4000 pcs On sales
Product Parameter
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Series
CRGS, Neohm
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Pulse Withstanding
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
2010
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
390 kOhms