CRGS0805J27R
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
CRGS0805J27R
Manufacture:
TE Connectivity AMP Connectors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CRGS0805J27R
Description:
RES SMD 27 OHM 5% 1/2W 0805
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
27 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Series
CRGS, Neohm
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C