202K142-25-01-CS-1858-0
Heat Shrink Boots, Caps
Manufacturer No:
202K142-25-01-CS-1858-0
Manufacture:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Datasheet:
202K142-25-01-CS-1858-0
Description:
HEATSHRINK BOOT SZ42 BLACK
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Boot
Small Diameter Supplied
1.220" (30.99mm)
Color
Black
Large Diameter Recovered
0.710" (18.03mm)
Series
Thermofit 202K1
Small Diameter Recovered
0.280" (7.11mm)
Features
Eyelet and Clip, Fluid Resistant, Lip
Material
Elastomer, Semi-Rigid
Part Status
Active
Shell Size - Insert
42
Total Length Supplied
Large Recovered Length
0.591" (15.01mm)
Small Recovered Length
0.670" (17.02mm)
Total Length Recovered
1.850" (46.99mm)
Large Diameter Supplied
1.220" (30.99mm)