ZWS150BP36/TA
AC DC Converters
Manufacturer No:
ZWS150BP36/TA
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
ZWS150BP36/TA
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 150W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
150W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 1.46" H (160.0mm x 75.0mm x 37.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
36V
Series
ZWS-BP (150W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
87%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Preliminary
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
4.2A