PXD2012S12
DC DC Converters
Manufacturer No:
PXD2012S12
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
PXD2012S12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
In Stock
9 pcs On sales
Product Parameter
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Series
PXD (20W)
Voltage - Output 2
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Voltage - Isolation
1.6kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
18V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
1.67A
Power (Watts)
20W
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)