LWT-50H-522
AC DC Converters
Manufacturer No:
LWT-50H-522
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
LWT-50H-522
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 50W
In Stock
3 pcs On sales
Product Parameter
Part Status
Active
Minimum Load Required
Yes
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
8A, 1.5A, 1A
Power (Watts)
50W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.29" L x 3.82" W x 1.02" H (159.7mm x 97.0mm x 26.0mm)
Number of Outputs
3
Type
Open Frame
Voltage - Output 1
5V
Series
LW (50W)
Voltage - Output 2
12V
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Output 3
-12V
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
72%
Voltage - Isolation
3kV