HWS150A12/HD
AC DC Converters
Manufacturer No:
HWS150A12/HD
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
HWS150A12/HD
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 150W
In Stock
10 pcs On sales
Product Parameter
Series
HWS/HD (150W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
13A
Power (Watts)
156W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 3.23" W x 1.46" H (160.0mm x 82.0mm x 37.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Open Frame, Conformal Coated
Voltage - Output 1
12V