HWS150A-48/A
AC DC Converters
Manufacturer No:
HWS150A-48/A
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
HWS150A-48/A
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 150W
In Stock
6 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
150W
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 41.9mm x 82.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
48V
Series
HWS-A (150W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
3.3A