DPP240-48-3
AC DC Converters
Manufacturer No:
DPP240-48-3
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
DPP240-48-3
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 240W
In Stock
7 pcs On sales
Product Parameter
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting Type
DIN Rail
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
240W
Voltage - Input
340 ~ 575 VAC (3PH)
Size / Dimension
4.68" L x 3.50" W x 4.88" H (118.9mm x 88.9mm x 124.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
48V
Series
DPP (240W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
91%
Voltage - Isolation
3kV