CUS350M12/F
AC DC Converters
Manufacturer No:
CUS350M12/F
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
CUS350M12/F
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 350W
In Stock
8 pcs On sales
Product Parameter
Series
CUS350M (350/420W)
Voltage - Output 2
Features
Voltage - Output 3
Approvals
CE, TUV
Voltage - Output 4
Efficiency
93%
Voltage - Isolation
4kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
29A
Power (Watts)
350W (420W Forced Air)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 3.43" W x 1.57" H (190.0mm x 87.0mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Open Frame
Voltage - Output 1
12V