CSS50048
AC DC Converters
Manufacturer No:
CSS50048
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
CSS50048
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 360W
In Stock
14 pcs On sales
Product Parameter
Efficiency
87%
Voltage - Isolation
4kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
No
Applications
Medical
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
7.5A
Power (Watts)
360W (500W Forced Air)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
9.00" L x 4.70" W x 1.63" H (228.6mm x 119.4mm x 41.4mm)
Number of Outputs
1
Type
Open Frame
Voltage - Output 1
48V
Series
CSS500 (500W)