BZD17C12P R3
Accessories
Manufacturer No:
BZD17C12P R3
Manufacture:
Taiwan Semiconductor
Package:
Sub SMA-2
Datasheet:
BZD17C12P R3
Description:
Zener Diodes 12 Volt 0.8 Watt 5%
Series
BZD17C
Voltage Tolerance
5 %
Packaging
Reel
Vz - Zener Voltage
12 V
Subcategory
Diodes & Rectifiers
Ir - Reverse Current
3 uA
Unit Weight
0.000670 oz
Vf - Forward Voltage
1.2 V
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Zz - Zener Impedance
4 Ohms
Product Type
Zener Diodes
Factory Pack Quantity
1800
Test Current
50 mA
Pd - Power Dissipation
0.8 W
RoHS
Details
Configuration
Single
Maximum Operating Temperature
+ 175 C
Brand
Zener Current
3 uA
Minimum Operating Temperature
- 55 C
Width
1.9 mm
Mounting Style
SMD/SMT
Voltage Temperature Coefficient
0.1 %/C
Height
1.43 mm
Package / Case
Sub SMA-2
Length
2.9 mm
Product Category
Zener Diodes
Company Profile
BZD17C12P R3 Relevant information
BZD17C100P M2G
BZD17C100P M2G
DIODE ZENER 100V 800MW SUB SMA
BZD17C100P MHG
BZD17C100P MHG
DIODE ZENER 100V 800MW SUB SMA
BZD17C100P MQG
BZD17C100P MQG
DIODE ZENER 100V 800MW SUB SMA
BZD17C100P MTG
BZD17C100P MTG
DIODE ZENER 100V 800MW SUB SMA
BZD17C100P R3G
BZD17C100P R3G
DIODE ZENER 100V 800MW SUB SMA
BZD17C100P RFG
BZD17C100P RFG
DIODE ZENER 100V 800MW SUB SMA