RR1220P-5621-B-M-T5
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
RR1220P-5621-B-M-T5
Datasheet:
RR1220P-5621-B-M-T5
Description:
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/10W 0805
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Tolerance
±0.1%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Resistance
5.62 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)