RG2012N-512-P-T1
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
RG2012N-512-P-T1
Manufacture:
Susumu
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RG2012N-512-P-T1
Description:
RES SMD 5.1K OHM 0.02% 1/8W 0805
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Resistance
5.1 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Obsolete
Failure Rate
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series
RG
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±0.02%
Temperature Coefficient
±10ppm/°C