STP16CL596TTR
PMIC - LED Drivers
Manufacturer No:
STP16CL596TTR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
STP16CL596TTR
Description:
IC LED DRIVER LIN 90MA 24TSSOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Topology
Shift Register
Voltage - Supply (Max)
3.6V
Frequency
25MHz
Voltage - Supply (Min)
3V
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
24-TSSOP
Part Status
Obsolete
Current - Output / Channel
90mA
Applications
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Base Part Number
STP16C
Voltage - Output
16V
Type
Linear
Number of Outputs
16
Series
Internal Switch(s)
Yes
Dimming
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)