STP16C596B1R
PMIC - LED Drivers
Manufacturer No:
STP16C596B1R
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
24-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
STP16C596B1R
Description:
IC LED DRIVER LINEAR 120MA 24DIP
Part Status
Obsolete
Current - Output / Channel
120mA
Applications
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
24-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
STP16C
Voltage - Output
16V
Type
Linear
Number of Outputs
16
Series
Internal Switch(s)
Yes
Dimming
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Topology
Shift Register
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Frequency
25MHz
Voltage - Supply (Min)
4.5V