SMA6F16A
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMA6F16A
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SMA6F16A
Description:
600 W TVS IN SMA FLAT
In Stock
9990 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package
SMAflat
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
SMA6F, TRANSIL™
Voltage - Breakdown (Min)
17.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A